Grand Master's Medallion Grand Master's Pin
Description   Description
List of Grand Appointments


ADMINISTRATION
CHIEF EXECUTIVE OFFICER, MASONIC VILLAGES OF PA
JOSEPH E. MURPHY, N.H.A.
Lodge No. 682
 
EXECUTIVE DIRECTOR, PA MASONIC YOUTH FOUNDATION
THOMAS R. LABAGH
Lodge No. 682
 
SUPERINTENDENT OF MASONIC TEMPLE
DANIEL J. HINDS
Lodge No. 115
 
CONTROLLER
HARRY B. RUTTER, JR.
Lodge No. 271
 
CURATOR OF THE MASONIC LIBRARY AND MUSEUM OF PA
DENNIS P. BUTTLEMAN, JR.
Lodge No. 436

Back To Top

GRAND CHAPLAINS
JOHN H. PIPER
Lodge No. 657
 
WILLIAM D. HARTMAN
Lodge No. 9
 
S. JAMES SCHMITTLE, SR.
Lodge No. 416
 
DAVID L. KINSEY
Lodge No. 761
 
EARL P. TRYGAR
Lodge No. 504
 
JERRY D. BELLOIT
Lodge No. 550
 
BRADLEY N. BLEEFELD
Lodge No. 19
 
A. PRESTON VAN DEURSEN
Lodge No. 551
 
HAROLD L. KNAPPENBERGER
Lodge No. 164
 
RICHARD B. ELBERFELD, JR.
Lodge No. 362
 
DAVID J. WILLIAMSON
Lodge No. 810
 
JAMES A. YODER
Lodge No. 376
 
ROBERT M.BISTLINE
Lodge No. 496
 
A. ROBERT COOK
Lodge No. 143
 
JOHN J. DROMAZOS
Lodge No. 144
 
CHARLES C. WARWICK
Lodge No. 655
 

Back To Top

FLOOR OFFICERS
SENIOR GRAND DEACON
ANTHONY J. BATEMAN
Lodge No. 767
 
JUNIOR GRAND DEACON
DAVID R. LEWIS
Lodge No. 767
 
GRAND STEWARD
JEFFREY M. WONDERLING
Lodge No. 346
 
GRAND STEWARD
JOHN S. GARDNER
Lodge No. 284
 
GRAND SWORD BEARER
ROBERT J. BATEMAN, JR.
Lodge No. 767
 
GRAND MARSHAL
JON A. FAIR
Lodge No. 521
 
ASSISTANT GRAND MARSHAL
RUSSELL W. BAKER, P.D.D.G.M.
Lodge No. 405
 
GRAND PURSUIVANT
DAVID J. COFFMAN
Lodge No. 767
 
GRAND TYLER
EDWARD J. STUMM
Lodge No. 309
 
ASSISTANT GRAND TYLER
ORLANDO P. SALVATO III
Lodge No. 236
 
SPECIAL ASSISTANT TO THE GRAND MASTER
MICHAEL D. McKEE
Lodge No. 506

Back To Top

AIDES TO THE GRAND MASTER
CHIEF AIDE TO THE GRAND MASTER
HOWARD T. SILBAUGH
Lodge No.164
 
DEPUTY CHIEF AIDE TO THE GRAND MASTER
G. KENT HACKNEY, P.D.D.G.M.
Lodge No. 72
 
DEPUTY CHIEF AIDE TO THE GRAND MASTER
WILLIAM M. KRATZENBERG, P.D.D.G.M.
Lodge No. 799
 
DEPUTY CHIEF AIDE TO THE GRAND MASTER
VINCENT G. MONARDO
Lodge No. 45
 
AIDE TO THE GRAND MASTER
STEPHEN A. AMABILE
Lodge No. 767
 
AIDE TO THE GRAND MASTER
RAYMOND W. BRYANT
Lodge No. 236
 
AIDE TO THE GRAND MASTER
DARRIN D. CATTS
Lodge No. 336
 
AIDE TO THE GRAND MASTER
FRANK J. DeSTEFANO, JR.
Lodge No. 781
 
AIDE TO THE GRAND MASTER
RICHARD N. FITZSIMMONS, P.D.D.G.M.
Lodge No. 392
 
AIDE TO THE GRAND MASTER
PETER S. GARDNER
Lodge No. 284
 
AIDE TO THE GRAND MASTER
JEFFREY S. GREENE, P.D.D.G.M.
Lodge No. 751
 
AIDE TO THE GRAND MASTER
JEFFERY S. HENTZ, P.D.D.G.M.
Lodge No. 797
 
AIDE TO THE GRAND MASTER
KIM W. JEFFREYS, P.D.D.G.M.
Lodge No. 304
 
AIDE TO THE GRAND MASTER
ALFRED W. KOTULA SR., P.D.D.G.M.
Lodge No. 233
 
AIDE TO THE GRAND MASTER
SEAMUS P. McCAFFERY
Lodge No. 126
 
AIDE TO THE GRAND MASTER
GEORGE NAKONETSCHNY
Lodge No. 806
 
AIDE TO THE GRAND MASTER
JAMES A. O'CONNOR, P.D.D.G.M.
Lodge No. 700
 
AIDE TO THE GRAND MASTER
GEORGE W. POLNAR
Lodge No. 613
 
AIDE TO THE GRAND MASTER
THOMAS R. REICH, P.D.D.G.M.
Lodge No. 349
 
AIDE TO THE GRAND MASTER
JOHN G. RICHARDS
Lodge 233
 
AIDE TO THE GRAND MASTER
JEFFREY T. SHANK
Lodge 486
 
AIDE TO THE GRAND MASTER
MARK E. VIERTEL, P.D.D.G.M.
Lodge 521
AIDE TO THE GRAND MASTER
GARY P. WENDT
Lodge 464

Back To Top

DISTRICT DEPUTY GRAND MASTERS
District A
ROBERT BURNS
Lodge No. 591
 
District B
MARVIN MANDEL
Lodge No. 246
 
District C
CHARLES HOLLOWAY
Lodge No. 384
 
District D
LEONARD A. JULIANI, JR.
Lodge No. 52
 
District 1
LARRY A. DERR
Lodge No. 551
 
District 2
SCOTT T. MATINCHECK
Lodge No. 486
 
District 3
JOHN D. COOK
Lodge No. 143
 
District 5
GARY L. DUKEMAN
Lodge No 405
 
District 6
JEFFREY S. HELLER
Lodge No. 620
 
District 7
JAMES R. SHAW
Lodge No. 549
 
District 8
CARL L. SWOPE
Lodge No. 245
 
District 9
ROBERT D. BRINK
Lodge No. 469
 
District 10
DAVID M. HOWELLS, JR
Lodge No. 673
 
District 12
BARRY W. LITTLEFORD
Lodge No. 541
 
District 13
JAMES B. HENKELMAN
Lodge No. 345
 
District 14
WENDELL R. HUNT
Lodge No. 542
 
District 15
W. SCOTT MULLER
Lodge No. 445
 
District 16
RAYMOND G. BAGLEY, JR.
Lodge No. 415
 
District 17
G. ROBERT GRANT
Lodge No. 602
 
District 18
KENNETH W. McCLINTOCK
Lodge No. 299
 
District 19
TERENCE I. ELLIOTT
Lodge No. 381
 
District 20
JACK H. SPEECE
Lodge No. 616
 
District 21
D. HENRY WIGHT, JR.
Lodge No. 391
 
District 22
JOHN WELLS
Lodge No. 342
 
District 24
PETER M. KRAUS
Lodge No. 216
 
District 25
BERNARD D. HANMORE
Lodge No. 234
 
District 26
WAYNE D. FRANKENSTEIN
Lodge No. 429
 
District 27
EMILIO SFORZA
Lodge No. 617
 
District 29
DAVID L. MOORE
Lodge No. 237
 
District 30
TIMOTHY L. SHUMAR
Lodge No. 346
 
District 31
ROBERT A. FARQUHAR
Lodge No. 252
 
District 33
JOHN W. HAWK
Lodge No. 726
 
District 34
ROBERT C. SNYDER II
Lodge No. 774
 
District 35
J. KEVIN JONES
Lodge No. 378
 
District 36
ARTHUR R. BARTHOLOMEW
Lodge No. 709
 
District 37
WILLIAM A. MOISEY
Lodge No. 630
 
District 40
TIMOTHY L. PLETCHER
Lodge 553
 
District 41
WILLIAM J. HUSTON
Lodge No. 538
 
District 42
G. SCOTT FAIR
Lodge No. 451
 
District 45
ROBERT J. NEFF
Lodge No. 621
 
District 46
DAVID L. REINER
Lodge No. 702/256
 
District 47
ROBERT W. AMEND
Lodge No. 652
 
District 49
DAVID B. FIRDA
Lodge No. 583
 
District 50
JOHN E. NIXON
Lodge No. 413
 
District 52
JOHN W. POSTLEWAIT
Lodge No. 276
 
District 53
RICHARD A. McCLEARY
Lodge No. 316
 
District 54
PAUL J. ROUP
Lodge No. 799
 
District 55
D. TODD BALLENGER
Lodge No. 231
 
District 58
JOHN T. BROBST, JR.
Lodge No. 216
 
District 59
DAVID L. MERITHEW
Lodge No. 468
 
District Deputy Grand Master at Large
WILLIAM L. KINGSBURY
Lodge No. 295
 
District Deputy Grand Master at Large
ROBERT F. DUNKLE
Lodge No. 548

Back To Top

DIRECTOR OF THE RITUALISTIC WORK
LARRY A. BUZZARD
Lodge No. 405
 
REGIONAL INSTRUCTOR
REGION 1
S. CURTIS BARRETT
Lodge No. 625
 
REGIONAL INSTRUCTOR
REGION 2
PAUL A SUTCLIFFE, JR.
Lodge No. 43
 
REGIONAL INSTRUCTOR
REGION 3
RICHARD L. TUBO
Lodge No. 515
 
REGIONAL INSTRUCTOR
REGION 4
BYRL J. JOHNSON, SR., P.D.D.G.M.
Lodge No. 644
 
REGIONAL INSTRUCTOR
REGION 5
STEPHEN M. SHAFFER
Lodge No. 304
 
REGIONAL INSTRUCTOR
REGION 6
GUILFORD G. ROWLEY, JR. P.D.D.G.M.
Lodge No. 639
 
REGIONAL INSTRUCTOR
REGION 7
ROBERT A. SUTCLIFFE
Lodge No. 460

Back To Top

COMMITTEE ON LANDMARKS
Robert J. Bateman, R.W.G.M., Lodge No. 767, CHAIRMAN
Raymond T. Dietz, R.W.D.G.M., Lodge No. 657/45
S. Eugene Herritt, R.W.S.G.W., Lodge No. 315
Thomas Gamon, IV, R.W.J.G.W., Lodge No. 595
Samuel C. Williamson, R.W.P.G.M., Lodge No. 613
Arthur J. Kurtz, R.W.P.G.M., Lodge No. 464
Edward H. Fowler, Jr., R.W.P.G.M., Lodge No. 657
George H. Hohenshildt, R.W.P.G.M., Lodge No. 756
Edward O. Weisser, R.W.P.G.M., Lodge No. 427
James L. Ernette, R.W.P.G.M., Lodge No. 518
Robert L. Dluge, Jr., R.W.P.G.M., Lodge No. 349
Marvin A. Cunningham, Sr., R.W.P.G.M., Lodge No. 310
William Slater II, R.W.P.G.M., Lodge No. 45
Ronald A. Aungst, Sr., R.W.P.G.M., Lodge No. 232
Stephen Gardner, R.W.P.G.M., Lodge No. 284
Thomas K. Sturgeon, R.W.P.G.M., Lodge No. 669
Jay W. Smith, R.W.P.G.M., Lodge No. 551

Back To Top

COMMITTEE ON FINANCE
Jeffrey W. Coy, R.W.G.T., Lodge No. 315, CHAIRMAN
Robert J. Bateman, R.W.G.M., Lodge No. 767
Raymond T. Dietz, R.W.D.G.M., Lodge No. 657
S. Eugene Herritt, R.W.S.G.W., Lodge No. 315
Thomas Gamon, IV, R.W.J.G.W., Lodge No. 595
Mark A. Haines, R.W.G.S., Lodge No. 549
Keith A. McKnight, P.D.D.G.M., Lodge No. 517
Raymond T. George, P.D.D.G.M., Lodge No. 296
Norman A. Fox, P.D.D.G.M., Lodge No. 19
Philip E. Fague, Lodge No. 315

Back To Top

TRUSTEES OF TITLE TO THE MASONIC TEMPLE AND OTHER REAL ESTATE OF GRAND LODGE
Jeffrey W. Coy, R.W.G.T., Lodge No. 315, CHAIRMAN
William L. Kingsbury, D.D.G.M., Lodge No. 295
Ernest J. Gazda, Jr., Lodge No.579
C. DeForrest Trexler, P.D.D.G.M., Lodge No. 561
William L. McCarrier, Lodge No. 272

Back To Top

ADMINISTRATORS OF THE PENSION PLAN
William L. Kingsbury, D.D.G.M., Lodge No. 295
Jeffrey W. Coy, R.W.G.T., Lodge No. 315
Robert W. Amend, D.D.G.M., Lodge No. 652
Harris A. Butler, III, Lodge No.383
Philip E. Fague, Lodge No. 315
Thomas F. Toscani, Lodge No. 295
Ronald C. Unterberger, Sr., Lodge No. 751
John F. Pyfer, Jr., Lodge No. 43
Mark A. Haines, R.W.G.S., Lodge No. 549
William J. Prazenica, Lodge No. 682

Back To Top

TRUSTEES OF THE CONSOLIDATED FUND
William L. Kingsbury, D.D.G.M., Lodge No. 295, CHAIRMAN
Jeffrey W. Coy, R.W.G.T., Lodge No. 315
Robert W. Amend, D.D.G.M., Lodge No. 652
Harris A. Butler, III, Lodge No.383
Philip E. Fague, Lodge No. 315
Thomas F. Toscani, Lodge No. 295
Ronald C. Unterberger, Sr., Lodge No. 751
John F. Pyfer, Jr., Lodge No. 43
Mark A. Haines, R.W.G.S., Lodge No. 549
William J. Prazenica, Lodge No. 682

Back To Top

TRUSTEES OF THE MASONIC CHARITIES FUND
Robert J. Bateman, R.W.G.M., Lodge NO. 767
Raymond T. Dietz, R.W.D.G.M., Lodge No. 657
S. Eugene Herritt, R.W.S.G.W., Lodge No. 315
Thomas Gamon, IV, R.W.J.G.W., Lodge No. 595
Jeffrey W. Coy, R.W.G.T., Lodge No. 315
Mark A. Haines, R.W.G.S., Lodge No. 549

Back To Top

MASONIC BLOOD BANK - ORGAN DONOR COMMITTEE
Edward Budman, Lodge No. 2, CHAIRMAN
David Tansey, P.D.D.G.M., Lodge No. 506
F. Rick Knepper, P.D.D.G.M., Lodge No. 572
David E. Matheny, Lodge No. 275
Teddy D. Sizemore, P.D.D.G.M., Lodge No. 663
Joseph A. Yelo, Lodge No. 673
Russell W. Baker, P.D.D.G.M., Lodge No. 405
William F. Gottschalk, Jr., Lodge No. 292

Back To Top

COMMITTEE ON MASONIC TEMPLES, HALLS AND LODGE ROOMS
Carl R. Flohr, Lodge No. 143, CHAIRMAN
Larry A. Buzzard, Lodge No. 405
Kim W. Jeffreys, P.D.D.G.M., Lodge No. 304
Byrl J. Johnson, Sr., P.D.D.G.M., Lodge No. 644
Robert C. Penoyer, Lodge No. 314
Timothy P. Templeton, P.D.D.G.M., Lodge No. 810
William W. Weisser, Sr., Lodge No. 427
James A. West, Jr., Lodge No. 45

Back To Top

COMMITTEE ON MASONIC EDUCATION
Ronald A. Aungst, St., R.W.P.G.M., Lodge No. 232, CHAIRMAN
Harvey F. Fishel, P.D.D.G.M., Lodge No. 617
David K. Beaulieu, P.D.D.G.M., Lodge No. 744
Keith A. McKnight, P.D.D.G.M., Lodge No. 517
Barry A. Martz, Lodge No. 315
Dennis L. Robinson, Lodge No. 792
Richard A. Rodibaugh, Lodge No. 601
James A. O'Connor, P.D.D.G.M., Lodge No. 700

Back To Top

COMMITTEE ON ACADEMY OF MASONIC KNOWLEDGE
Theodore W. Schick, Jr., Lodge No. 673, CHAIRMAN
S. Eugene Herritt, R.W.S.G.W., Lodge No. 315
Thomas W. Jackson, R.W.P.G.S., Lodge No. 315
Charles S. Canning, Lodge No. 673
Paul D. Fisher, Lodge No. 549
John W. Postlewait, D.D.G.M., Lodge No. 276
William R. Rininger, Lodge No. 537
James L. Sieber, Lodge No. 315
George R. Haynes, Lodge No. 91

Back To Top

COMMITTEE ON THE PENNSYLVANIA FREEMASON
EDITORIAL BOARD
Robert J. Bateman, R.W.G.M., Lodge No. 767, CHAIRMAN
Raymond T. Dietz, R.W.D.G.M., Lodge No. 657
S. Eugene Herritt, R.W.S.G.W., Lodge No.315
Thomas Gamon, IV, R.W.J.G.W., Lodge No.595
Jeffrey W. Coy, R.W.G.T., Lodge No. 315
Mark A. Haines, R.W.G.S., Lodge No. 549
 
PRODUCTION COORDINATOR
Tina L. Raybold
 
EDITORIAL ASSISTANT
Richard Johnson
COMMITTEE ON LODGE LOANS
Mark A. Haines, R.W.G.S., Lodge No. 549, CHAIRMAN
Jeffrey W. Coy, R.W.G.T., Lodge No. 315
Robert L. Dluge, Jr., R.W.P.G.M., Lodge No. 349
Harry B. Rutter, Jr., Lodge No. 271

Back To Top

COMMITTEE ON PUBLICATIONS
J. Russell Mann, Lodge No. 3, CHAIRMAN
Robert F. Dunkle, D.D.G.M., Lodge No. 548
Robert D. Brink, D.D.G.M., Lodge No. 469
W. Richard Dillon, P.D.D.G.M., Lodge No. 254
David C. Walls, Lodge No. 767
Raymond W. Unger, Lodge No. 780
Kenneth W. McCarty, Lodge No. 245
James R. Mann, Jr., Lodge No. 3
Gordon E. Hensel, P.D.D.G.M., Lodge No. 575
E. Joey Chessher, Lodge No. 59

Back To Top

COMMITTEE ON APPEALS
C. DeForest Trexler, P.D.D.G.M., Lodge No. 561, CHAIRMAN
Robert L. Dluge, Jr., R.W.P.G.M., Lodge No. 349
Harry E. Hackman, Jr., P.D.D.G.M., Lodge No. 340
Alfred W. Kotula, Sr., P.D.D.G.M., Lodge No. 233

Back To Top

COMMITTEE ON BY-LAWS
Thomas F. Toscani, Lodge No. 295, CHAIRMAN
C. Scott Meyer, Lodge No. 295
Michael J. Febbo, P.D.D.G.M. Lodge No. 622
Teddy D. Sizemore, P.D.D.G.M., Lodge No. 663
Harry E. Hackman, Jr., P.D.D.G.M., Lodge No. 340
Russell B. Combs, Lodge No. 529, SECRETARY

Back To Top

COMMITTEE ON FRATERNAL RECOGNITION
Thomas W. Jackson, R.W.P.G.S., Lodge No. 315, CHAIRMAN
Mark A. Haines, R.W.G.S., Lodge No. 549
George H. Hohenshildt, R.W.P.G.M., Lodge No. 756
Marvin A. Cunningham, Sr., R.W.P.G.M., Lodge No. 310
Robert L. Dluge, Jr., R.W.P.G.M., Lodge No. 349

Back To Top

MASONIC LIBRARY AND MUSEUM BOARD OF DIRECTORS
Robert J. Bateman, R.W.G.M., Lodge No. 767, CHAIRMAN
Raymond T. Dietz, R.W.D.G.M., Lodge No. 657 / 45
S. Eugene Herritt, R.W.S.G.W., Lodge No. 315
Thomas Gamon, IV, R.W.J.G.W., Lodge No. 595
Jeffrey W. Coy, R.W.G.T., Lodge No. 315
Mark A. Haines, R.W.G.S., Lodge No. 549/367
Daniel J. Hinds, Lodge No. 271, Consultant
William L. Kingsbury, D.D.G.M., Lodge No. 295 Consultant
Dennis P. Buttleman, Jr., Lodge No. 436, Consultant

Back To Top

PENNSYLVANIA MASONIC YOUTH FOUNDATION BOARD OF DIRECTORS
Samuel C. Williamson, R.W.P.G.M., Lodge No. 613, CHAIRMAN
S. Eugene Herritt, R.W.S.G.W., Lodge No.315
Larry R. Emigh, Lodge No. 537
Glenn R. Grell, Lodge No. 260
Kim W. Jeffreys, P.D.D.G.M., Lodge No. 304
William L. Kingsbury, D.D.G.M., Lodge No. 295
Thomas G. Orris, Lodge No. 451
William J. Prazenica, Lodge No. 682
Dennis J. Snedden, Lodge No. 544
David W. Berry, Lodge No. 682, SECRETARY

Back To Top

GRAND LODGE ORGANISTS
Robert F. Trimble, Lodge No. 545
Jeffrey P. Lees, Lodge No. 340
GRAND LODGE SOLOIST
Raymond E. Foose, Lodge No. 427
GRAND LODGE PHOTOGRAPHERS
Kenneth R. Brooks, Lodge No. 346
Bruce R. Leven, Lodge No. 368

Back To Top

GRAND LODGE SUB COMMITTEE ON PRESERVATION OF MONUMENTS
Edward D. Weisser, R.W.P.G.M., Lodge No. 427, CHAIRMAN
George H. Hohenshildt, R.W.P.G.M., Lodge No. 756
Daniel J. Hinds, Lodge No. 271
William L. Kingsbury, D.D.G.M., Lodge No. 295
William J. Kratzenberg, P.D.D.G.M., Lodge No. 799
Teddy D. Sizemore, P.D.D.G.M., Lodge No. 663
Ronald J. Boice, Lodge No. 620

Back To Top

COMMITTEE ON IT SERVICES
Robert F. Dunkle, D.D.G.M., Lodge No. 548, CHAIRMAN
David C. Walls, Lodge No. 767, CO-CHAIRMAN
Robert D. Brink, D.D.G.M., Lodge No. 469
Thomas R. Labagh, Lodge No. 682
Gordon E. Hensel, P.D.D.G.M., Lodge No. 575
Ricky L. Swalm, P.D.D.G.M., Lodge No. 625
W. Richard Dillon, P.D.D.G.M., Lodge No. 254
Raymond W. Unger, Lodge No. 780
David A. Koppel, Lodge No. 682
E. Joey Chessher, Lodge No. 59

Back To Top

GUEST / SECURITY COMMITTEE
Howard T. Silbaugh, Lodge No. 518, CHAIRMAN
Jeffrey S. Greene, P.D.D.G.M., Lodge No. 751, VICE-CHAIRMAN
Vincent G. Monardo, Lodge No. 45, VICE-CHAIRMAN
Anthony J. Bateman, Lodge No. 767
Santo J. Bocchinfuso, Lodge No. 59
William C. Brown, Jr., Lodge No. 384
Edward H. Cervonka, Lodge No. 19
Philip F. Formicola, Lodge No. 384
Anthony J. Garvey, Lodge No. 384
William J. Greet, Lodge No. 67
James O. Hansen, Lodge No. 623
Robert J. Hartman, Lodge No. 211
Joseph F. Hayes, Lodge No. 211
Raymond F. Hess, Lodge No. 45
William D. Johnston, Lodge No. 653
William A. Klosz, Lodge No. 211
Joseph R. Long, Sr., Lodge No. 211
Hugh J. McGinnis, Lodge No. 245
James N. Malaby, Lodge No. 292
John C. Price, Lodge No. 3
John G. Richards, Lodge No. 233
Thomas A. Spoltore, Lodge No. 751
Ron C. Troy, Lodge No. 231
Brian T. Wilding, Lodge No. 45

Back To Top

MASONIC VILLAGES BOARD OF DIRECTORS
Jeffrey W. Coy, R.W.G.T., Lodge No. 315, CHAIRMAN
Robert J. Bateman, R.W.G.M., Lodge No. 767
Raymond T. Dietz, R.W.D.G.M., Lodge No. 657
S. Eugene Herritt, R.W.S.G.W., Lodge No. 315
Thomas Gamon, IV, R.W.J.G.W., Lodge No. 595
Mark A. Haines, R.W.G.S., Lodge No. 549
Jeffrey M. Wonderling, P.D.D.G.M., Lodge No. 346
Jeff A. Biddle, P.D.D.G.M., Lodge No. 526
Thomas F. Toscani, Lodge No. 295
Timothy P. Templeton, P.D.D.G.M., Lodge No. 810
Paul E. Reichart, Lodge No. 460
William H. Dickey, Jr., Lodge No. 546
Adam C. Heese, Lodge No. 295

Back To Top

ADMISSIONS, HOME ASSISTANCE AND RESIDENT SERVICES SUBCOMMITTEE
Jeffrey M. Wonderling, P.D.D.G.M., Lodge No. 346, CHAIRMAN
Mark A. Haines, R.W.G.S., Lodge No. 549
Jeff A. Biddle, P.D.D.G.M., Lodge No. 526
Thomas F. Toscani, Lodge No. 295
Timothy P. Templeton, P.D.D.G.M., Lodge No. 810
Paul E. Reichart, Lodge No. 460
Adam C. Heese, Lodge No. 295

Back To Top

BUILDING AND GROUNDS SUBCOMMITTEE
Timothy P. Templeton, P.D.D.G.M., Lodge No. 810, CHAIRMAN
Raymond T. Dietz, R.W.D.G.M., Lodge No. 657
S. Eugene Herritt, R.W.S.G.W., Lodge No. 315
Thomas Gamon, IV, R.W.J.G.W., Lodge No. 595
Jeffrey M. Wonderling, P.D.D.G.M., Lodge No. 346
Jeff A. Biddle, P.D.D.G.M., Lodge No. 526
Paul E. Reichart, Lodge No. 460
William H. Dickey, Jr., Lodge No. 546
Carl R. Flohr (Open Member), Lodge No. 143

Back To Top

FINANCIAL AND GIFT PLANNING SUBCOMMITTEE
Paul E. Reichart, Lodge No. 460, CHAIRMAN
Raymond T. Dietz, R.W.D.G.M., Lodge No. 657
S. Eugene Herritt, R.W.S.G.W., Lodge No. 315
Thomas Gamon, IV, R.W.J.G.W., Lodge No. 595
Mark A. Haines, R.W.G.S., Lodge No. 549
Jeff A. Biddle, P.D.D.G.M., Lodge No. 526
Thomas F. Toscani, Lodge No. 295
Timothy P. Templeton, P.D.D.G.M., Lodge No. 810
William H. Dickey, Jr., Lodge No. 546
Adam C. Heese, Lodge No. 546
Gerald H. Risser (Open Member), Lodge No. 682

Back To Top

HUMAN RESOURCES SUBCOMMITTEE
Raymond T. Dietz, R.W.D.G.M., Lodge No. 657, CHAIRMAN
S. Eugene Herritt, R.W.S.G.W., Lodge No. 657
Thomas Gamon IV, R.W.J.G.W., Lodge No. 595
Jeffrey W. Coy, R.W.G.T., Lodge No. 315
Mark A. Haines, R.W.G.S., Lodge No. 549
Jeffrey M. Wonderling, P.D.D.G.M., Lodge No. 346
Thomas F. Toscani, Lodge No. 295
William H. Dickey, Jr., Lodge No. 546
Adam C. Heese, Lodge No. 546

Back To Top


Back
Copyright © 2012 Grand Lodge of Pennsylvania | Credits Home